Kącik Poezji

OBOWIĄZUJE ZASADA- JEDEN WIERSZ DZIENNIE


#1 2009-12-04 22:44:25

kropek

Moderator

Punktów :   

Muzyka inspiracja poezji

Proponuję, abyśmy spróbowali odpowiedzieć sobie i innym na pytanie:
w jakim stopniu i na ile muzyka, bywa dla mnie inspiracją do pisania wierszy. w jakim stopniu budzi wenę twórczą, pomaga, czy raczej przeszkadza i dekoncentruje. Na ile czuję i postrzegam muzykę, jako coś ważnego w moim życiu.

Dla mnie, muzyka ma niezwykłą wprost rolę w pracy twórczej. Już sama w sobie, muzyka jest dla mnie poezją. Do każdej, słowa są tylko uzupelnieniem obrazu, stosownie do nastroju i potrzeby chwili. Tę rolę mogą wypełniac zamienniki, które także są dla mnie muzyką, np odgłosy natury, szum wiatru, krople deszczu. Większość moich wierszy ma swoje muzyczne korzenie. obojętnie czy będzie to muzyka mechaniczna, czy granie pszczół na rabacie kwiatowej.
Ciekawią mnie opinie innych użytkowników Forum. Zapraszam do rozmowy

Offline

 

#2 2009-12-06 09:50:31

kaprifolium

Użytkownik

Punktów :   

Re: Muzyka inspiracja poezji

Zgadzam się z KROPKIEM. Muzyka i poezja, poezja i muzyka- to jedność.  Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś, kto ukochał słowo nie ukochał muzyki.  Bardzo często chodzę do Filharmonii, mam pokaźną płytotekę.  A odgłosy przyrody? To chyba najpiękniejsze melodie. Właśnie muzyka była inspiracją bardzo wielu moich wierszy. Muzyka i przyroda. Pozdrawiam. Kaprifolium.

Offline

 

#3 2009-12-06 18:43:15

szyszka

Użytkownik

Punktów :   

Re: Muzyka inspiracja poezji

Muzyka wywołuje obrazy. Nie zawsze , ale bardzo często jakiś utwór towarzyszy wspomnieniom chwili..miłości, gniewu, samotności itd. Dla mnie muzyka też jest ważna. Ale czy podczas tworzenia ? zupełnie nie wiem.. nie zastanawiałam się
nad tym. Może raczej wspomnieniowo- jak np.  po koncertach Chopinowskich w Łazienkach. Kojarzy mi się z miejscem,
z drzewami, które tworzą kaskadę zieleni, z gołebiami siadającymi na pomniku podczas gry na fortepianie:)
tańczą, autentycznie tańczą dookoła siebie i gromadnie zlatują w to miejsce...... z różami, z ludzmi, którzy zasiadają na trawnikach, gdy wszystkie ławki zajęte...z sadzawką...  odpoczynkiem... latem i ciepłym wiatrem, który bawi się listkami drzewi i naszymi włosami

Ponieważ słowo jest obrazem, zatem i muzyka działa na nas podobnie.
Dowodem na to jest kilka moich wierszy , dla których inspiracją były te koncerty.

Ale kiedy piszę,  skupiam się na "środku" siebie i na emocjach. Muzyka jest i może być obok, bez względu na wiersz.
Ale co do recytacji wierszy, najlepiej odbierać mi je podczas muzyki w tle.
Pamiętam koncert na rzecz rocznicy sprowadzenia serca Chopina do kraju - przywiezione potajemnie do Warszawy z Paryża,
zostało zamurowane w krypcie dolnego kościoła pw Świętego Krzyża. Dopiero po odzyskaniu niepodległości, po 1918 roku, odtajniono tę informację ;
Wiersze Norwida  recytował Daniel Olbrychski i  Teresa Budzisz Krzyżanowska( uwielbiam ją ). W tle grała orkiestra symfoniczna i P. Paleczny.
To była uczta dla uszu Poezja miała wielowymiarowość:)

Muzyka i poezja? -  czemu nie- toż to siostry bliźniacze

Ostatnio edytowany przez szyszka (2009-12-06 19:16:48)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl